Pot cere de la fostul sot pensie alimentara pentru ca copilul major sa continue studiile?

13 мая 2017 69

E posibil ca dupa atingerea varstei de 18 ani a copilului sa i se achite pensia alimentara in continuare pe durata studiilor? Sunt divortata, copilul e la intretinerea mea, tatal achita regulat 700 lei. Care e procedura ca peste 2 ani va atinge majoratul si va fi nevoie de facultate. Unde sa ma adresez?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Am 2 hotariri definitive ale instantelor de judecata ! In una din ele invatamintul clasa 12, este obligatoriu fiind lipsit majorul de capacitatea de munca , in alta invatamintul universitar prezinta incapacitatea de munca al majorului ! Tratare diferita odata ce norma nu prevede expres !

14 мая 2017