Pot depune online cererea?

8 июня 2018 213

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog, daca ma aflu peste hotare, pot depune online cererea pentru desfacerea căsătoriei? Puteti sa-mi descrieti procedura?

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua,
Acestea sunt prevederile actuale ale Codului de procedură civilă al RM referitor la depunerea cereririi de chemare în judecată și alte acte online:
Articolul 17/1. Depunerea documentelor prin intermediul Programului integrat de gestionare a dosarelor
(1) Cererile de chemare în judecată, cererile de apel,... mai detaliat de recurs, de revizuire, de eliberare a ordonanțelor judecătorești, precum și oricare alte cereri sau acte procedurale pot fi depuse în instanța de judecată prin intermediul Programului integrat de gestionare a dosarelor, care este unic pentru întreg sistemul judecătoresc. În acest caz, cererea și actele anexate la ea sub formă de documente electronice trebuie să fie semnate cu semnătura electronică avansată calificată.
(2) La documentele depuse prin intermediul Programului integrat de gestionare a dosarelor se anexează obligatoriu dovada semnăturii electronice, conform legislației.
[Art.171 introdus prin LP17 din 05.04.18, MO142-148/04.05.18 art.277; în vigoare 01.06.18]

8 июня 2018
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

In situația dată ați putea depune cererea de chemare în judecată prin intermediul Oficiului poștal.
Anexați toate actele, o cerere de renunțare la procedura de mediere judiciară și solicitați din start examinarea cauzei în lipsă, cu remiterea copiei de pe hotărârea judecătorească.
Totuși, ar fi o problemă cu achitarea taxei de stat... mai detaliat care trebuie anexata la cererea de chemare în judecată în mod obligatoriu!

8 июня 2018