Pot deveni moștenitoare a bunurilor rămase după străbunici?

16 августа 2024 0

Bună ziua. Străbunica a decedat în anul 2017, dar bunica nu a făcut actul de intrare în posesia moștenirii. În anul 2019 a decedat și bunica. Aceasta a avut trei feciori. și anume pe tatăl meu, care a decedat în anul 2002, un unchi care a decedat în 2023, și încă un unchi care e în viață. Casa bunicii a intrat, după decesul acesteia, în posesia unchiului care a decedat în 2023, iar după decesul acestuia - fiicei sale. Întrebarea mea este: dacă după moartea străbunicii nu a intrat nimeni în posesia averii lăsate de aceasta, am eu dreptul s-o moștenesc?

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
  • Юрисконсульт

Buna ziua d-na Corina, da DVS sunteți în dept să intrați în motenire, dar nu itați pentru asta este prevăzut termenul de prescripție 6 luni, din momentul când DVS ați intrat în posesia averii.

17 августа 2024
  • Адвокат

nu ați precizat dacă străbunica are o gospodărie separată de a bunicii sau nu.............sunt reglementări diferite până la 01 martie 2019 și după această dată......deci, trebuie să precizați când a decedat și bunica...............să zicem că străbunica are o gospodărie separată, pentru a moșteni după străbunica care a decedat în 2017,... mai detaliat trebuia să acceptați moștenirea prin depunerea unei cereri la notar sau prin intrarea în posesiunea averii succesorale.....în rest, dacă nu există cele 2 situații de mai sus, ați putea moșteni doar cu acordul altor moștenitori care ar fi acceptat moștenirea dacă sunt așa moștenitori..........sau, dacă nu există litigii cu alți potențiali moștenitori, puteți intra în posesiunea gospodării bunicii, să achitați impozite ș.a. și să încercați să constatați faptul acceptării moștenirii prin intrarea de fapt în posesia averii succesorale....................dar, dacă după decesul străbunicii, bunica, totuși, a acceptat moștenirea prin intrarea de fapt în posesia averii succesorale rămase după decesul străbunicii, atunci se primește că bunica a moștenit averea străbunicii și această avere este moștenită deja de moștenitorii bunicii, care pot oricând să constate prin instanța de judecată faptul acceptării moștenirii străbunicii de către bunica și apoi să solicite certificat de moștenitor, deja în calitatea de moștenitor al bunicii.......................pentru detalii puteți apela la 069615655

17 августа 2024