Pot face un act de vanzare-cumparare?

17 августа 2019 42

Vreau sa fac un act de vanzare-cumparare pentru o ghereta, de pe o persoana fizica pe alta. E posibil?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Bună ziua Galina,

Sigur este posibil, legislația nu prevede careva proceduri speciale în acest sens. Ba mai mult, ghereta nu are număr cadastral, astfel nu v-a fi necesar de înregistrat contractul la cadastru.

Astfel, dreptul de proprietate va fi transmis odată cu semnarea contractului de vânzare-cumpărare, sau în alt moment dacă o... mai detaliat să specificați o asemenea clauză în contract.

Dacă aveți nevoie de consultații suplimentare vă sunt la dispoziție.

O zi bună să aveți!

17 августа 2019