Pot luat credit imobiliar pentru a procura o casă dacă nu este dată în exploatare?

16 сентября 2019 87

Bună ziua. Ddoresc să procur o casă, dar nu este dată în exploatare. Este posibil si legal să se incheie actul de vânzare-cumpărare fără ca imobilul să fie dat în exploatare? Mai mult, banca are dreptul sa-mi dea credit imobiliar pe acest imobil? Vă mulțumesc.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna!

Atât Băncile comerciale, cât și anumite Organizații de Creditare Nebancară (în continuare O.C.N.) oferă credite ipotecare, chiar dacă nu a avut loc încă recepția finală a bunului imobil.
La depunerea cererii de contractare a unui credit ipotecar, Băncile comerciale sau O.C.N.-urile solicită prezentarea în original și copie a actelor bunului imobil... mai detaliat care urmează a fi cumpărat de către potențialul debitor(cumpărătorul bunului), pentru a se asigura de faptul că actele sunt în regulă, bunul nu este viciat și poate constitui obiectul inui contract de ipotecă în vederea garantării executării obligațiilor asumate de către debitor în baza contractului de credit.
Astfel, banca practic vă asistă în procedura de procurare a imobilului.

16 сентября 2019