Pot pastra numele de familie al sotului dupa divort?

28 мая 2017 129

Am fost casatorita cu un roman. Avem un copil, am divortat si eu am cerut sa mi se pastreze numele sotului, fiindca doresc sa port acelasi nume ca si copilul meu. Asa si a fost dupa divort am ramas sa port numele dupa fostul sot. Insa el a initiat alt proces cu scopul de a mi-l retrage si a avut cistig de cauza si intr-un sfirsit mi s-a luat acest nume. Judecata a avut loc in Romania. Eu locuiesc in Moldova. Este la noi in tara vreo lege care ar putea sa-mi ajute?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Irina Șeghera
  • Адвокат-стажер

Bună seara, Svetlana.

Dacă fostul soț nu a cerut recunoaștere hotărîrii pe teritoriul Republicii Moldova atunci puteți păstra numele de familie. Deja dacă aveți și cetățenie română atunci va trebuie sa schimbați numele de familie în actele românești în cazul în care el solicita executarea silita în România. Vedeti care... mai detaliat e termenul de prescripție în România.

29 мая 2017