Pot pleca din tara daca ma aflu in concediu medical?

7 апреля 2024 3

Buna ziua. Ma aflu in concediu medical (pentru depresie). Nu am apucat sa-mi iau concediu de odihna platit. Pot parasi tara in perioada cand ma aflu fi in concediu medical?

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Buna Minail, de ce nu. Se poate, fiindcă în buletinul DVS nu este indicat din ce cauză vă aflați un unde vă aflați, concecințele, care pot să aibă loca, poate fi stabilit de un medic pilialist în domeniul, în rest omul poate să se afle unde vrea.

8 апреля 2024
Victor Pantiru
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Buna ziua Mihai,
Daca sunteti in concediu de boala puteti pleca in strainatate decat daca aveti indreptare pentru a efectua proceduri medicale in alt stat. altfel, in practica, statul poate considera aceste plati pe care le primiti dvs fiind in concediu de boala neintemeiat, ori se porneste de la logica ca... mai detaliat din moemnt ce esti bolnav nu prea ai chef de plimbat prin strainataturi decat tot pentru motiv de boala.

8 апреля 2024