Pot pleca din tara daca sunt in concediu medical sau nu

30 сентября 2018 3205

Buna ziua. Sunt angajat de doi ani. Si am asa caz: sotia acum are concediu de 14 zile si a rezervat o foaie de odihna la mare in Grecia. Eu sunt pe buletin, nimic grav, dar nu pot munci. Pot parasi eu tara daca sunt pe buletin?

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Sigur, asta nu afectează nicicum dreptul dvs la libera circulație.

30 сентября 2018
Iulia Furtuna
  • Адвокат

De acord, concediul medical nu poate limita dreptul constitutional la libera circulatie a persoanei. Presupun ca intrebarea a fost adresata in sens invers, daca influienteaza cumva deplasarea peste hotare concediul medical. Si raspunsul este da: de regula, in asemenea caz nu se elibereaza certificat medical (care justifica absenta salariatului si... mai detaliat plata indemnizatiei respective) conform art. 5 prim pct. 7 din acest act normativ: http://lex.justice.md/document_rom.php?id=56D39942:78D377B5

21 октября 2018