Pot pleca peste hotare să învaț?

25 июля 2018 42

Buna ziua. Părinții mei sunt divorțați deja de 5 ani, iar eu locuesc cu mama. Pot sa plec în România sa învat fara acordul tatalui?

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Specificați mai întâi de toate vârsta dvs, sau dacă ați atins vârsta majoratului de 18 ani, nu mai aveți nevoie de acordul acestuia.

25 июля 2018
Nicolae Ilco (Calin)
  • Параюрист
  • Иные правонарушения

Salutare,

Conform al. 3, art. 1, Legea cu privire la ieşirea şi intrarea în Republica Moldova:

(3) Minorii (elevii şi studenţii) care au împlinit vîrsta de 14 ani şi sînt înmatriculaţi la studii în instituţii de învăţămînt din alte state, la ieşirea şi intrarea în Republica Moldova, prezintă actul de înmatriculare la... mai detaliat instituţia de învăţămînt respectivă şi declaraţia eliberată de unul dintre părinţi, autentificată notarial, care conţine consimţămîntul acestuia pentru ieşirea şi intrarea minorului în Republica Moldova, cu indicarea ţării de destinaţie, scopului călătoriei, perioadei de aflare a minorului în ţara de destinaţie, iar în cazul altor reprezentanţi legali - consimţămîntul acestora, exprimat prin decizie a autorităţii tutelare. Declaraţia este valabilă pe o perioadă de un an de studii.

Deci, în cazul în care aveţi 14 ani împliniţi, aveţi nevoie doar de acordul unuia dintre părinţi.

Servus

25 июля 2018