Pot primi ajutor de la stat?

25 февраля 2018 42

Buna ziua. Sunt mamica singura, am copil de 3 ani. As dori sa stiu daca pot primi careva ajutor de la stat pentru intretinerea copilului. Tata copilului nu este scris in certificatul de nastere a fetitei, nici nu vrea sa recunoasca fata. Multumesc mult.

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna d-na Corina,
Dvs ați putea să-l acționați pe tatăl copilului în instanța de judecată și să solicitați constatarea paternității și încasarea pensiei de întreținere pentru copilul minor.
Va fi necesară efectuarea unei expertize ADN pe care o veți achita dvs, iar în cazul ca se confirmă paternitatea sa solicitați incasarea cheltuielelor... mai detaliat de judecată de la tatăl copilului, inclusiv cele de asistență juridică, dacă veți fi asistată de un avocat.

25 февраля 2018
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Dvs ar fi trebuit să primiți o indemnizație lunară pentru copil de până la 3 ani.

25 февраля 2018