Pot procura sigur și legal o mașină în baza unei recipise a persoanei care nu a înmatriculat-o pe numele său?

22 марта 2023 52

Bună ziua! Situatia este următoarea: doresc sa cumpăr un autoturism, cu numere de înmatriculare moldovenești, dar proprietarul oficial al automobilului a decedat. Mașina a fost procurată de o altă persoană care nu a reușit să perfecteze actele pe numele său. Persoana decedata are 3 copii, dar sunt peste hotare și nu se știe când vor veni în Moldova. Persoana care a procurat mașina și nu are acte pe numele ei poate doar să ne elibereze o recipisă și copia buletinului pentru a confirma tranzactia de vânzare-cumpărare. Sunt suficiente cele mentionate pentru a putea cumpăra mașina și a face actele pe numele meu și să nu mă trezesc că rudele de gradul I au pretenții în privința mașinii? Care ar fi procedura legală și sigură de urmat în acest caz? Vă mulțumesc anticipat!

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua. Trecerea dreptului de proprietate asupra automobilului se face doar prin contract de vânzare-cumpărare și înregistrarea în Registrul de Stat al Transporturilor. Recipisa și copia buletinului nu are nici o valoare juridică în acest sens.
Depinde de faptul dacă persoana are dovada achitării prețului automobilului sau oricare act care confirma... mai detaliat tranzacția.

22 марта 2023