Pot sa-i perfectez fiicei certificat de nastere romanesc, daca fosta sotie nu are cetatenie romana?

14 декабря 2023 3

Buna ziua. Sunt divortat si am o fiica. Detin pasaport roman cu viza de resedinta in Moldova. Pot sa-i perfectez fiicei certificat de nastere romanesc, daca fosta sotie nu are cetatenie romana? Ii pot face fiicei cetatenie romana cu viza de resedinta in Romania?

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Buna Alexm este o fimă în Chișinău, pe str. Izmail, puți mai la vala de piața Tiraspol, care poate să cvă consulte ce și cum. Ori DVS sunteți în drept să depuneți o cerere oficială în adresa Ambasadei României, care o să cvă expliciem ce și cum .

16 декабря 2023
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Alex,

Puteti transcrie actul de nastere al copilului si fara acordul soției.

Fiica Dvs. este si cetatean roman datorita legaturii de sange cu Dvs.

Transcrieti mai întâi certificatul apoi faceti o sa puteti perfecta si pasaportul.

Referitor la stabilirea domiciliului copilului peste hotare este necesar sa aveti acordul celuilalt parinte care locuieste separat... mai detaliat de copil.

Celalalt parinte poate elibera o declaratie la notar in Moldova ori in tara in care se afla ori la Consulatul Republicii Moldova din tara in care afla si va expediaza aceasta declaratie.

Cu respect,
Igor Brinișter

16 декабря 2023