Pot sa iau indemnizatia lunara pe sot?

24 января 2018 112

Buna ziua. Impreuna cu sotul lucram oficial. Curind va trebui sa ies in concediu de maternitate. Putem sa luam pe sot indemnizatia lunara? Luminati-ma, va rog.

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Anatolie Ceban
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения

Bună Tatiana, nu prea îmi este clară întrebarea Dvs, dar cred că o să găsiți răspuns la întrebările Dvs aici,
http://lex.justice.md/document_rom.php?id=00C20F81:5BA16246

24 января 2018
Alina Laptedulce
  • Параюрист

Soţia care se află la întreţinerea soţului asigurat beneficiază de indemnizaţie de maternitate dacă, la data acordării concediului de maternitate, nu este angajată în cîmpul muncii, fapt confirmat prin carnetul de muncă sau prin declaraţia scrisă pe proprie răspundere că nu realizează venit asigurat şi nu este persoană asigurată de... mai detaliat riscul respectiv. Prin urmare, trebuie sa faceti dovada ca nu activati ca sa vise stabileasca indemnizatia de maternitate calculata din venitul mediu lunar asigurat al sotului cu conditia ca sotul a realizat stagiul necesar de cotizare.
In partea ce tine de indemnizatia lunara pentru cresterea si ingrijirea copilului pina la virsta de 3 ani, atunci se poate de stabilit pe numele sotului si iarasi cu conditia ca face dovada ca anume el este persoana care ingrijeste de copil, respectiv prin prezentarea la CTAS a extrasului din ordinul de acordarea a concediului pentru cresterea si ingrijirea copilului. Ulterior, el poate reveni la serviciu cu timp partial de munca.

24 января 2018