Pot să nu plătesc prejudiciu moral și reparația mașinii avariate de automobilul meu, dacă nu mă aflam în el la acel moment?

10 июня 2024 3

Bună ziua. Ceva timp în urmă automobilul aflat în proprietatea mea a fost implicat într-un accident. La momentului accidentului nu mă aflam în automobil. Partea vătămată cere de la mine să-i repar automobilul avariat și să-i achit prejudicii morale. Cum pot evita încasarea de la mine a sumelor pretinse de partea vătămată?

Комментарии юристов 3

Descărcaţi discuția
  • Юрисконсульт

Buna d-na Rodica, DVS v-ați referit la acest caz și ați menționat precum că nu v-ați aflat în a/m. DVS sunteți în drept să contestați acest lucru îm instanță, pentyru a indica cine a fost posesorul la a/n DVS în momentul când s-a întâmplat accedentul.

10 июня 2024
  • Адвокат

răspunde cel care se afla la volan și este vinovat (o decizie/hotărâre irevocabilă) în producerea accidentului.....el se consideră într-o așa situație ca posesor al izvorului de pericol sporit............dar, totuși, precizați mai concret statutul automobilului - cum a ajuns în posesia persoanei care este vinovat în producerea accidentului....

10 июня 2024
  • Адвокат-стажер
  • Иные правонарушения

HRISTOS A ÎNVIAT!!! Este necesar de a analiza documentele. Pentru ajutor și suport juridic, apelați la nr. de telefon 069049267

10 июня 2024