Pot solicita achitarea concediului de maternitate atunci cand sunt angajata sa inlocuiesc o alta persoana?

4 апреля 2017 48

Am fost angajata in calitate de profesor pe durata concediului de maternitate a altei persoane. In luna februarie aceasta a revenit la munca, iar mie mi-a fost prelungit contractul pana pe 06.06.17. Eu trebuie sa ies in concediu de maternitate aproximativ pe 01.06.17. Pot sa solicit achitarea concediului de maternitate de la angajator? Sau daca eu sunt concediata cu 2 luni inainte de nastere, putem cere achitarea concediului de la serviciul sotului?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Iulia Furtuna
  • Адвокат

Indemnizatia de maternitate se stabileste de catre autoritatea competenta de asigurari sociale (si nu angajator) si se achita de la bugetul de asigurari sociale. Despre conditiile de acordare si documentele necesare va recomand sa accesati link-ul: http://www.cnas.md/tabview.php?l=ro&idc=559&id=4089&t=/Alte-prestatii-sociale/Indemnizatii/Indemnizatie-de-maternitate/Acte-necesare/

7 апреля 2017