Pot solutiona problema legata pe o cauza civila cu o datorie la stat in urma studiilor efectuate peste hotare?

29 апреля 2017 64

Am fost trimis de Ministerul apararii la studii in SUA. Acum am de achitat suma de 27 000 dolari SUA, cheltuieli de instruire. Pentru mai multe detalii putem comunica pe adresa mea privata de email andronachis@mail.ru. Va rog respectuos daca puteti sa abordam aceasta intrebare as fi foarte recunoscator. Multumesc, astept un feed back pozitiv de la Dvs.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Levitschii Iurii
  • Юрисконсульт

Bună ziua D-l Andronachi. Pentru aprecierea speței propuse este necesar de informații mai ample, dar în linii generale - în conformitate cu Legea Nr. 162 din 22.07.2005 cu privire la statutul militarilor, art. 35, alin. (11) La eliberarea din serviciul militar prin contract în cazurile prevăzute la alin.(3) lit.e)-g),... mai detaliat i)-k) şi m)-o), militarii cu vechimea în serviciul militar mai mică de 5 ani, după absolvirea instituţiilor de învăţămînt militar sau după încheierea tuturor tipurilor de instruire, indiferent de sursa de finanţare, sînt obligaţi să recupereze cheltuielile pentru instruire în mărimea calculată prin împărţirea sumei cheltuielilor generale la perioada aflării în serviciul militar.
Vă recomand să contractați servicii de asistență juridică, în vederea reprezentării Dvs. în instanța de judecată.

30 апреля 2017