Potential angajator poate fi o companie fantomă?

8 марта 2017 40

Bună, am o așa problemă am dat anunț pe internet că caut un loc de muncă.Și după cîteva zile am fost sunat de o Doamnă în legătura anunțului,și mi-a propus un loc de muncă la ei în companie cu documente,la calculator,operator la telefonetc.Și mi-a zis să mă prezint pe data de 06 martie adică Luni pentru convorbire,în schimb nu am aflat nimic despre angajator,cum se numește compania,ce servicii prestează.Și am fost acceptat.Și m-a telefonat să mă prezint Marți 07 Martie pentru a ne cunoaște..În cele mi s-a numit o companie cu sediul principal în China. Ea se ocupă cu producția pastilelor,diferite creme,pastă de dinți,aparate pentru masaj etc.Și în sediul lor nu am văzut nici-un calculator după cum se promitea,practic doar niște mese,scaune și o tablă. Salariu se promitea foarte mare 7.000 Lei, iar după 2-3 luni - 10.000 lei. Apropo și pe Internet figurează cu numele unui SRL moldovenesc, care se ocupă cu livrarea marfurilor peste hotare.. Sediul lor se afă în sectorul Telecentru. Este vorba despre o Companie Fantomă?

Jurist comments 3

Alexandru Ţurcan
  • Адвокат

Din descrere nu pare nimic suspect. Vorbiti cu compania. Puneti cat mai multe intrebari, daca aveti dubii. Incheiati contract de munca in scris. Daca se refuza sa aveti contract scris, ganditi-va de 7 ori inainte de a merge la asa lucru.

9 марта 2017

Ei promiteau muncă în oficiu.Dar defapt în realitate dacă închei contract de muncă e cu totul altceva.Cumperi produsele lor creme,etc.Și eu trebuie să le vînd.E înșelăciune asta?că nu zic adevărul în față.PS:ei nu au prezentat nici-un document al companiei.

9 марта 2017
Alexandru Ţurcan
  • Адвокат

Din descrierea problemei nu era clar cu ce se ocupa compania. Din comentariul suplimentar este mai clar. Voi nu veti avea o relatie de munca, asa ca ei nu sunt nici angajator si nici fantoma. Ei va propun sa cumparati de la ei creme si sa le revindeti altor persoane.... mai detaliat Asta se numeste distributie - activitate comerciala. Probabil ar fi cazul sa va inregistrati ca intreprinzator individual. Daca nu sunti gen de persoana care stie a vinde pe risc propriu - mai bine sa va cautati un loc de munca asa cum il doriti. Succese!

11 марта 2017