Premiu anual in institutie bugetara

1 февраля 2018 34

Buna ziua. Activez intr-o institutie medicala de stat de multi ani, vreau sa stiu: conform Hotaririi de Guvern n.180 din 11 martie 2013, am dreptul la premiul anual? Daca am acest drept, de ce institutia nu-l acorda si unde as putea sa ma adresez pentru a afla cauza neacordarii? Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Anatolie Ceban
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Larisa, conducătorilor unităţilor bugetare li se acordă DREPTUL să premieze salariaţii, dar NU sînt OBLIGAȚI să le plătească, deoarece spre exemplu nu le permite limita fondului de salarizare sau premiul anual poate fi redus sau anulat salariaţilor care, în cursul anului, au desfăşurat o activitate profesională ineficientă sau... mai detaliat necorespunzătoare ori au avut încălcări pentru care au fost sancţionaţi disciplinar.

2 февраля 2018