Primaria satului a organizat o licitatie clandestina de arenda a terenurilor

12 марта 2017 44

Primaria satului, la finele anului trecut, a organizat o licitatie de dare in arenda a unor terenuri, si le-au dat in arenda membrilor Consiliului, iar pe mine m-au amagit ca la licitatia in cauza nu o sa se scoata la licitatie acel lot care pina acum 6 ani eu il prelucram fara documente. Mai devreme au spus ca o sa-mi spuna cind va trebui sa-mi fac documentele de arenda, si acum au facut totul in taina si in folosul lor. Unde pot sa ma adresez, in caz daca primaria din sat a organizat o licitatie pe ascuns si au vindut in taina pamintul care il prelucram pina la moment eu?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Octavian Cazac
  • Адвокат

1. Scrieți o plângere la oficiul teritorial al Cancelariei de Stat. Ei verifică legalitatea actelor autorităților locale.
2. Trebuie să contestați rezultatele licitației și să începeți prin adresarea unei cereri prealabile către autoritatea locală. Aveți un termen de doar 30 de zile de când ați aflat oficial de... mai detaliat rezultatele licitației. Este recomandabil să discutați cu un avocat fiindcă orice greșeală de procedură poate duce la pierderea cazului chiar dacă pe fond aveți dreptate.

13 марта 2017