Primarul poate să decidă de unul singur pe cine să angajeje ca director la grădiniţa de copii?

29 марта 2018 82

Sunt angajată într-o instituţie preşolară ca cadru didactic din 1992. În anul 2011 am fost numită ca director la grădiniţa de copii. Conform Codului Educaţiei, am paricipat la concus şi am acumulat 18 puncte din 20, dar o doamnă concurentă cu mine a acumulat 19 puncte. Ea nu a activat nicio zi în domeniul preşcolar, a activat 4 ani cadru didactic de sprijin la gimnaziul din sat, apoi vînzătoare de pafumuri. Cum se poate asa?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Mihai Guțu
  • Адвокат-стажер

Conform prevederilor ordinului Nr. 163 din 23.03.2015 pentru aprobarea Regulamentului cu privire la organizarea şi desfăşurarea concursului pentru ocuparea funcţiei de director şi director adjunct în instituţiile de învăţămînt general, candidatul care a obţinut cel mai
punctaj final la concurs se consideră învingător al concursului. ... mai detaliat În cazul în care mai mulţi candidaţi au obţinut punctaj final egal, prioritate va avea candidatul cu cel mai înalt grad didactic/managerial/ştiinţific/ştiinţifico-didactic şi/sau experienţă managerială în domeniul învăţămîntului sau în domeniul de activitate profesională corespunzător profilului instituţiei.

Urma sa contestati rezultatele concursului, in cazul in care ati depistat careva incalcari.
In cazul dat, primarul era abilitat doar sa numeasca in functie cistigatorul concursului, nu el a fost cel care a decis cine va fi acel cistigator.
********
Capitolul IV. Contestaţiile
67. Contestaţiile referitoare la concurs se depun de candidaţi sau, în cazul prevăzut la pct.31, de observatori, în termen de 3 zile lucrătoare de la anunţarea rezultatelor concursului şi se examinează de către comisia de contestaţii constituită la Ministerul Educaţiei. Termenul este unul de decădere.
68. Comisia de contestaţii este constituită din 3 membri numiţi prin ordinul ministrului educaţiei. Membrii comisiei de concurs nu pot fi incluşi în componenţa comisiei de contestaţii.
69. Contestaţiile se examinează în termen de 7 zile lucrătoare de la expirarea termenului de depunere a contestaţiilor. Hotărîrea comisiei de contestaţii se comunică contestatorului, cu confirmare de primire.
70. Litigiile referitoare la concurs se examinează de către instanţa de judecată competentă.
******
http://lex.justice.md/viewdoc.php?action=view&view=doc&id=361894&lang=1

2 апреля 2018