Primirea banilor pentru apartamentul vandut

9 мая 2018 47

Buna ziua, stimati juristi! Rog sa ma ajutati cu asa o problema: vand un apartament unui domn care nu dispune de suma integrala si respectiv contracteaza un credit la banca cu gajarea apartamentului meu. Am fost informata de catre banca ca imi voi primi banii abia a 2 zi dupa ce semnez contractul de vinzare cumparare la notar si cumparatorul meu il inregistreaza la Cadastru, si prezinta bancii contractul si extras precum ca el deja este proprietar. Cum pot eu sa ma protejez de riscul neachitarii la timp a banilor, apartamentul deja fiindu-mi instrainat si gajat la banca. Merci anticipat!

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Dna Olga,
Dvs ați putea solicita cumpărătorului și băncii o garanție bancară. Astfel, banca ar putea să vă transfere/elibereze la ghișeul băncii suma restantă direct Dvs.

9 мая 2018