Privatizare imobil de catre copil minor

21 февраля 2020 47

Buna ziua. Sunt tutore a unui copil de 11 ani, in urma decesului mamei copilului. As dori sa aflu cum se achita taxa la privatizarea locuintei de catre copilul in cauza. Multumesc!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Angela, bună ziua!

Trecerea în neființă a mamei copilului nu-l scutește pe acesta de plata taxei pentru efectuarea procedurii respective.
Dacă mama copilului era chiriașul principal și procedura de privatizare deja fusese demarată de către defunctă/mama copilului, urmează a fi instituită tutela/curatela și depusă o cerere de chemare în judecată privind recunoașterea... mai detaliat dreptului de proprietate a bunului în ordinea succesiunii legale (acest tip de litigii este foarte rar, însă se mai întâlnește).
Până la depunerea acțiunii în instanță trebuie să achitați și taxa despre care vorbiți, or din această sumă se calculează și taxa de stat, iar reclamantul fiind minor poate fi scutit de la plata taxei de stat la depunerea cererii de chemare în judecată.
Pentru mai multe detalii adresați-vă la Direcția Generală Economie, Reforme și Relații Patrimoniale, situată la adresa str. Columna 106, Chișinău.

Succes.

16 июня 2020