Privind limita drepturilor tatalui de a retine dezvoltarea copiilor

18 апреля 2017 50

Sunt mama a 2 copii minori de 10 si 6 ani. Asa s-a intimplat ca in timpul casatoriei am depus cerere de pensia alimentara pentru copiii minori (a fost in luna septembrie 2013), iar hotarirea judecatii a fost in luna decembrie 2013, achita 1500 lei pentru ambii copii, el achita acesti bani cu intirziere dar ii achita (numai nustiu de ce el socoate din data hotaririi judecatii, adica din decembrie); tatal copiilor la educarea lor nu participa deloc, oficial suntem divortati in luna mai 2014.
Intrebarea mea este: Sa inteleg ca mama a copiilor eu vreau sa le dau dupa posibilitate ce este mai bun pentru dinsele. Vorbind la popular eu sunt legata de maini si de picioare de dinsul...? Ca sa le fac documente sau sa le scot din tara imi trebuie aprobarea lui?
Eu cer deja din luna decembrie un document de la el... si nimic... ma poarta cu bombonica... dar pentru ce iti trebuie, de ce...?
Ce pot sa fac eu ca sa nu cer aprobarea lui tot timpul... conform legilor noastre...?
Cel mai dureros este ca atunci cind el si-a schimbat familia... aprobarea copiilor nu i-a trebuit, dar ca sa scot eu copiii din tara... trebuie... unde este dreptatea? Multumesc.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Ana Galus
  • Адвокат

Stimata dna Rodica,

Tatal copiilor minori are aceleasi drepturi si obligatii egale fata de copii, ca si dvs., indiferent daca locuiesc impreuna sau separat. Mai multe detalii gasiti in cap. 11 al Codului Familiei: http://lex.justice.md/md/286119.

Inclusiv, tatal are obligatia de a intretine copiii minori si, in conformitate cu hotarirea instantei de... mai detaliat judecata, achita pensia de intretinere. Poate ca aceasta nu este o solutie ideala, dar este unica solutie oferita de lege prin care tatal poate participa la intretinerea copiilor domiciliul carora este stabilit cu mama.

O solutie juridica radicala, care merita examinare doar daca exista temeiuri solide, este decaderea din drepturi parintesti. In acest sens vedeti: http://yavo.md/raspunsuri/v/cum-sa-decad-de-drepturi-parintesti.

In final, in ceea ce tine de scoaterea copiilor din tara, trebuie sa cunoasteti faptul ca este nevoie de procura de la tatal copiilor doar in cazul in care doriti sa va stabiliti cu traiul peste hotare impreuna cu copiii.

Daca este vorba doar despre o calatorie cu scop de odihna, nu este nevoie de procura. Totusi, la iesirea din tara va fi nevoie sa demonstrati colaboratorilor vamali ca este vorba anume despre o calatorie cu scop de odihna (prin dovada bronarii unui hotel de ex.). Altfel, va vor solicita procura.

18 апреля 2017