Problema cu vinieta MD

29 сентября 2017 168

Automobilul si permisul RO. Am platit veneta MD, 85 Euro la 4 aprilie 2017 pentru 180 de zile, deci pina pe 4 octombrie. La vama Leuseni, pe data de 6 septembrie, m-au obligat sa platesc vinieta 180 Euro, declarind ca acea vinieta, platita la 4 aprili 2017 nu este valabila. E corect asa? Si cum ca recuperez o luna platita de doua ori?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Pentru prima intrare a autoturismului și remorcii pe teritoriul Republicii Moldova pentru o perioada de 180 de zile se achită vinieta de 85 euro. Pentru următoarele perioade consecutive sau incomplete de 180 de zile se alege opțiunea ”Peste 180 zile” și se achită obligatoriu taxa de 180 euro.

** Atenție După... mai detaliat primele 180 zile pentru care a fost achitată vinieta, pentru următoarele perioade consecutive sau incomplete de 180 de zile se achită obligatoriu taxa de 180 euro și nu 85 euro.

Astfel, sunt ilegale acțiunile agenților vamali.

Puteți să vă adresați în judecată cu o acțiuni de a recupera banii...

29 сентября 2017