Probleme cu sistemul de încălzire

21 ноября 2023 3

Bună ziua. Este al doilea an la rând în care am probleme cu sistemul de încălzire centralizat. Mai exact, radiatoarele sunt abia calde. M-am adresat la IMGFL-13. Reprezentanții acesteia au venit la fața locului, însă nu au rezolvat nimic, motivând că apartamentul meu este ultimul din sistemul local de distribuție și ei nu mă pot ajuta cu nimic. Menționez că locuiesc la primul etaj, aerul din baterii a fost eliminat, dar din cauza faptului că apartamentul este ultimul care primește agent termic pe coloana respectivă, practic nu este încălzit. Spuneți-mi, vă rog, unde pot să mă adresez ca să soluționez problema descrisă. Ce drepturi (de consumator) am eu în acest caz, adică atunci când serviciile furnizare sunt de proastă calitate? Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Irina, bună ziua

Ați putea să vă adresați cu o petiție față de Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică, precum și la Inspectoratul de Stat pentru Supravegherea Produselor Nealimentare și Protecția Consumatorului.

Deși sunteți ultima în linia de distribuție caloriferele ar trebui să fie calde.

Această problemă poate fi din cauza că alți... mai detaliat vecini din aceeași linie de distribuție nu mențin caloriferele în stare optimă, or, acestea trebuie curățate odată la 2-3 ani, cu atât mai mult cu cât mare parte din țevile la sistemul de alimentare cu agent termic încă sunt din fier, care ruginește, acesta fiind un factor care determină apariția problemei cu care vă confruntați.

Cu respect,
Igor Brinișter

https://www.anre.md/energia-electrica-3-163

https://consumator.gov.md/rom

13 декабря 2023