Probleme fost concubin

4 марта 2017 40

Buna ziua. Vizavi de cazul cu concubinul care ma ameninta as vrea sa stiu in ce caz se face ordonanta de protectie si in ce caz i se face dosar penal persoanei invinuite? Mersi mult.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Constantin Iosip
  • Адвокат-стажер

Referitor la ordonanța de protecție:
consultați Legea nr.45 din 01.03.2007, cu privire la prevenirea şi combaterea violenţei în familie.
Articolul 13. Depunerea cererii
(1) Cererea despre comiterea actelor de violenţă în familie se depune:
a) la organele de poliţie;
[Art.13 al.(1), lit.a)... mai detaliat în redacția LP196 din 28.07.16, MO306-313/16.09.16 art.661]
b) în instanţă de judecată;
c) la organul de asistenţă socială şi de protecţie a familiei şi copilului;
d) la autoritatea administraţiei publice locale.
(2) Cererea se depune la locul:
a) de domiciliere al victimei;
b) temporar de reşedinţă al victimei dacă aceasta a părăsit domiciliul pentru a evita continuarea violenţei directe;
c) de reşedinţă al agresorului;
d) în care victima a căutat asistenţă;
e) în care a avut loc actul de violenţă.
(21) Cererea pentru eliberarea ordonanţei de protecţie se depune de către victimă personal sau prin reprezentant. În caz de imposibilitate a depunerii cererii de către victimă din cauză de sănătate, vîrstă, alte motive întemeiate, la solicitarea ei, cererea pentru eliberarea ordonanţei de protecţie poate fi depusă, în interesele victimei, de către organul de poliţie, organul de asistenţă socială sau de procuror. Cererea pentru eliberarea ordonanţei de protecţie în interesele copilului sau ale persoanei incapabile poate fi depusă de autoritatea tutelară locală sau de procuror şi în lipsa solicitării din partea victimei sau a reprezentantului ei legal.
[Art.13 al.(21) introdus prin LP196 din 28.07.16, MO306-313/16.09.16 art.661]
(3) Pentru depunerea în instanţa de judecată a cererii de eliberare a ordonanţei de protecţie nu se plăteşte taxă de stat.
[Art.13 al.(3) în redacția LP196 din 28.07.16, MO306-313/16.09.16 art.661]
Articolul 14. Modalitatea examinării cererii
(1) Cererea depusă în organul de poliţie se examinează conform procedurii prevăzute de legislaţia în vigoare.
[Art.14 al.(1) modificat prin LP196 din 28.07.16, MO306-313/16.09.16 art.661]
(2) Cererea sau demersul pentru eliberarea ordonanţei de protecţie depuse în instanţă de judecată se examinează conform Codului de procedură civilă, Codului de procedură penală.
[Art.14 al.(2) modificat prin LP196 din 28.07.16, MO306-313/16.09.16 art.661]
(3) Cererea depusă în orice autoritate abilitată cu funcţii de prevenire şi combatere a violenţei în familie este readresată conform competenţei în decursul unei zile lucrătoare.
Articolul 15. Măsurile de protecţie
(1) Instanţa de judecată emite, în 24 de ore de la primirea cererii, o ordonanţă de protecţie, prin care poate oferi asistenţă victimei şi copiilor ei, aplicînd agresorului următoarele măsuri:
[Art.15 al.(1) modificat prin LP196 din 28.07.16, MO306-313/16.09.16 art.661]
a) obligarea de a părăsi temporar locuinţa comună ori de a sta departe de locuinţa victimei, fără a decide asupra modului de proprietate asupra bunurilor;
b) obligarea de a sta departe de locul aflării victimei, excluzînd și orice contact vizual cu victima sau cu copiii acesteia, cu alte persoane dependente de ea;
[Art.15 al.(1), lit.b) modificată prin LP196 din 28.07.16, MO306-313/16.09.16 art.661]
c) interzicerea oricărui contact, inclusiv telefonic, prin corespondenţă sau în orice alt mod, cu victima sau cu copiii acesteia, cu alte persoane dependente de ea;
[Art.15 al.(1), lit.c) în redcația LP196 din 28.07.16, MO306-313/16.09.16 art.661]
d) interzicerea să se apropie de anumite locuri: locul de muncă al victimei, locul de studii al copiilor, alte locuri determinate pe care persoana protejată le frecventează;
[Art.15 al.(1), lit.d) în redcația LP196 din 28.07.16, MO306-313/16.09.16 art.661]
e) obligarea, pînă la soluţionarea cazului, de a contribui la întreţinerea copiilor pe care îi are în comun cu victima;
[Art.15 al.(1), lit.f) abrogată prin LP196 din 28.07.16, MO306-313/16.09.16 art.661]
g) limitarea dispunerii unilaterale de bunurile comune;
h) obligarea de a participa la un program special de tratament sau de consiliere dacă o asemenea acţiune este determinată de instanţa de judecată ca fiind necesară pentru reducerea violenţei sau dispariţia ei;
i) stabilirea unui regim temporar de vizitare a copiilor săi minori;
j) interzicerea de a păstra şi purta armă.
(2) Ordonanţa de protecţie se comunică imediat subdiviziunii teritoriale ale poliţiei din raza unităţii administrativ-teritoriale în care îşi are domiciliul agresorul, care asigură informarea neîntîrziată a agresorului despre măsurile aplicate. În cazul eliberării ordonanţei de protecţie în privinţa copilului, este informată şi autoritatea tutelară teritorială.
[Art.15 al.(2) în redcația LP196 din 28.07.16, MO306-313/16.09.16 art.661]
(21) În cazurile în care ordonanţa de protecţie a fost eliberată în perioada de acţiune a ordinului de restricţie de urgenţă, interdicţiile stabilite prin ordinul de restricţie încetează odată cu aplicarea măsurilor de protecţie dispuse prin ordonanţa de protecţie.
[Art.15 al.(21) introdus prin LP196 din 28.07.16, MO306-313/16.09.16 art.661]
(3) Măsurile de protecţie prevăzute la alin.(1) se aplică pe un termen de pînă la 3 luni, pot fi revocate în condiţiile prezentei legi şi pot fi prelungite în cazul unei cereri repetate sau al nerespectării condiţiilor prevăzute în ordonanţa de protecţie.
[Art.15 al.(3) modificat prin LP196 din 28.07.16, MO306-313/16.09.16 art.661]
(4) Aplicarea măsurilor de protecţie nu împiedică iniţierea procedurii de divorţ, partajării averii comune, decăderii din drepturile părinteşti, luării copilului fără decădere din drepturile părinteşti şi altor acţiuni prevăzute de legislaţia în vigoare.
(41) Pe perioada acţiunii ordonanţei de protecţie, exercitarea drepturilor părinteşti rămîne pe seama părintelui-victimă. La solicitarea părintelui-agresor, vizitarea copilului poate avea loc în temeiul unui program aprobat de către autoritatea tutelară teritorială.
[Art.15 al.(41) introdus prin LP196 din 28.07.16, MO306-313/16.09.16 art.661]
(5) Supravegherea îndeplinirii măsurilor stabilite în ordonanţa de protecţie ţine de competenţa organului de poliţie în modul prevăzut de lege.
[Art.15 al.(5) în redacția LP196 din 28.07.16, MO306-313/16.09.16 art.661]
[Art.15 al.(6) abrogat prin LP196 din 28.07.16, MO306-313/16.09.16 art.661]
(7) Contestarea ordonanţei de protecţie se face în conformitate cu legislaţia în vigoare.

La fel si Codul de procedura penala prevede:
Articolul 2151. Măsuri de protecţie aplicate victimelor
violenţei în familie
(1) Dacă, în cadrul procesului penal, se constată că victima violenţei în familie se află în pericol de a fi supusă violenţei sau altor acţiuni ilegale, inclusiv de distrugere a bunurilor sale, organul de urmărire penală sau procurorul este obligat să intervină neîntîrziat pentru a asigura obţinerea măsurilor de protecţie.
[Art.2151 al.(1) în redacția LP196 din 28.07.16, MO306-313/16.09.16 art.661]
(2) Demersul de obţinere a măsurilor de protecţie poate fi înaintat de către organul de urmărire penală sau de către procuror şi în baza cererii părţii vătămate.
[Art.2151 al.(2) în redacția LP196 din 28.07.16, MO306-313/16.09.16 art.661]
(3) Instanţa de judecată, prin încheiere, emite, în 24 de ore de la primirea cererii, o ordonanţă de protecţie, prin care poate oferi protecţie victimei şi copiilor ei, aplicînd bănuitului, învinuitului, inculpatului una sau mai multe dintre următoarele măsuri:
[Art.2151al.(3) modificat prin LP196 din 28.07.16, MO306-313/16.09.16 art.661]
a) obligarea de a părăsi temporar locuinţa comună ori de a sta departe de locuinţa victimei, indiferent de dreptul de proprietate asupra bunurilor;
b) obligarea de a sta departe de locul aflării victimei, la o distanţă ce ar asigura securitatea victimei, excluzînd şi orice contact vizual cu ea sau cu copiii acesteia, cu alte persoane dependente de ea;
[Art.2151al.(3), lit.b) modificată prin LP196 din 28.07.16, MO306-313/16.09.16 art.661]
c) interzicerea oricărui contact, inclusiv telefonic, prin corespondenţă sau în orice alt mod, cu victima sau cu copiii acesteia, cu alte persoane dependente de ea;
[Art.2151al.(3), lit.c) în redacția LP196 din 28.07.16, MO306-313/16.09.16 art.661]
d) interzicerea să se apropie de anumite locuri: locul de muncă al victimei, locul de studii al copiilor, alte locuri determinate pe care persoana protejată le frecventează;
[Art.2151al.(3), lit.d) în redacția LP196 din 28.07.16, MO306-313/16.09.16 art.661]
e) limitarea dispunerii unilaterale de bunurile comune;
f) obligarea de a face un examen medical privind starea psihică şi dependenţa de droguri/alcool şi, dacă există avizul medical care confirmă dependenţa de droguri/alcool, de a face un tratament medical forţat de alcoolism/narcomanie;
g) obligarea de a finaliza un program special de tratament sau de consiliere dacă o asemenea acţiune este determinată de instanţa de judecată ca fiind necesară pentru reducerea violenţei sau dispariţia ei;
[Art.2151al.(3), lit.g) modificat prin LP196 din 28.07.16, MO306-313/16.09.16 art.661]
h) interzicerea de a păstra şi purta armă.
(4) Măsurile de protecţie se aplică pe un termen de pînă la 3 luni. Termenul măsurilor de protecţie poate fi prelungit de instanţă la cererea repetată ca urmare a comiterii faptelor de violenţă în familie sau ca rezultat al nerespectării condiţiilor prevăzute în ordonanţa de protecţie.
(5) Ordonanţa de protecţie este expediată imediat organului afacerilor interne de la locul aflării bănuitului, învinuitului, inculpatului şi a victimei.
[Art.2151al.(5) modificat prin LP196 din 28.07.16, MO306-313/16.09.16 art.661]
(6) Încheierea judecătorului privind aplicarea sau prelungirea ordonanţei de protecţie este executorie imediat, cu drept de recurs în instanţa ierarhic superioară.

În ce priveste a doua întrebarea adresată de dvs., cauza (dosarul) penală se intententează atunci cînd există motive verosimele că o anumită persoană a comis o infracțiune

6 марта 2017