Probleme in familie

5 сентября 2018 25

Traiesc aparte de sot. Avem copil mic de 2 luni si jumate, nu ne intretine cu nimic. Am fost impreuna aproape un an, in acest an nu m-a intretinut cu nimic, ne-a intretinut mama mea. Vreau sa divortez pentru ca nu ne intelegem deloc, tot timpul ne certam. Eu moral nu suport, de fiecare data vine si imi da 20-30 de minute sa ies cu fata, nu conteaza ce ora e, a venit si la 22:00. Ma ameninta ca cheama politia, a chemat-o odata si vroiau sa-mi puna amenda de 3.000-6.000 lei. Care sunt drepturile mele? Cui pot sa ma duc sa scriu? Ce pot sa fac? La cine sa ma adresez?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Svetlana,
Dacă doriți sa divorțați, iar el nu este de acord, atunci depuneți cerere de chemare în judecată privind desfacerea căsătoriei și stabilirea domiciliului copilului minor cu Dvs.,determinarea și încasarea pensiei de întreținere pentru copilul minor.
În prealabil achitați taxa de stat 140 lei și anexati dovada achitării la cererea de... mai detaliat chemare în judecată.
Cererea o depuneți în 2 exemplare la sediul instanței de judecată în raza căruia aveți domiciliul.
In cazul în care soțul va agresează fizic sau moral pe dvs sau copil apelați la Poliție și depuneți cerere de eliberare a Ordonanței de protecție. Cererea de eliberare a Ordonanței de protecție o depuneți la sediul instanței unde domiciliați.

5 сентября 2018