Probleme in spatiul Schengen

1 февраля 2018 81

La trecerea frontierei Republicii Moldova cu Romania, la vama am fost rugata sa semnez o declaratie in limba engleza (pe care nu o cunosc). La intrebarile mele mi s-a spus in secret ca am probleme in Italia, unde am fost cu vreo sase ani in urma. Ce sa fac?

Jurist comments 1

Marina Bzovii
  • Адвокат-стажер

Aveti o copie a actului care vi s-a dat sa-l semnati ?
Urmeaza sa explicati in ce context ar fi putut sa apara aceste problem, astfel am putea sa va sugeram o modalitate prin intermediul careia ati putea sa solicitati informatii suplimentare de la careva autoritati responsabile.
Spre exemplu, aveti... mai detaliat posibilitatea sa solicitati informatie de la autoritatile INTERPOL si sa aflati daca datele dvs. au fost procesate de aceasta autoritate.
https://www.interpol.int/INTERPOL-expertise/Notices/What-are-your-rights

1 февраля 2018