Procedura de descidere a unei SRL, în construcție și comerț

15 октября 2021 117

Bună ziua. Aș dori să aflu etapele care trebuie îndeplinite pentru deschiderea unei SRL. Cum obțin licența în construcție? În care cazuri am nevoie de autorizația sanitară de funcționare?

Jurist comments 1

M P
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения

Bună Anastasia. Îți descriu mai jos primele acte pe care trebuie să le obții:

1. Mai întâi de toate este necesar să înregistrați întreprinderea la Agenția Servicii Publice sub una din formele de organizare juridică, cel mai des se optează pentru S.R.L.;

2. Pentru inițierea activității de comerț, este necesară depunerea la... mai detaliat autoritatea publică locală a notificării privind iniţierea activităţii de comerţ, pentru a depune notificarea în regim online, poți accesa: www.actpermisiv.gov.md/#/ep/permit/23;

3. În caz dacă întreprinderea va colecta date cu caracter personal ale clienților (nume, prenume, numere de telefoane, adrese electronice, etc), este obligatoriu și înregistrarea în calitate de operator de date cu caracter personal. Ghidul privind procedura înregistrării operatorilor și a sistemelor de evidență a datelor cu caracter personal poate fi accesat aici: (http://datepersonale.md/data-controllers/data-processing-notification/);

4. La fel, vă recomand să consultați Legea privind protecția consumatorilor, și anume obligațiile prestatorului;
Legea poate fi consultată aici: https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=110237&lang=ro

5. Nu uitați de registrul de reclamații.
Pentru mai multe informații, mă puteți contacta.

Mult succes!

18 октября 2021