Proces-verbal întocmit la Comrat de poliția de patrulare

21 декабря 2023 3

Bună ziua. Mi-a fost întocmit un proces-verbal contravențional la Comrat pentru parcare greșită. Procesul-verbal este întocmit în limba rusă și nu pot descifra nimic, nici măcar numele agentului constatator. Vreau să contest procesul-verbal. Cum să procedez? Mulțumesc.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Anatol, bună ziua,

Sunteți în drept să contestați Procesul-verbal și Decizia care se conține în partea rezolutorie în termen de 15 zile calendaristice de la data când vi l-au adus la cunoștință.

În cazul în care nu sunteți vorbitor de limba rusă și nu vi s-au explicat drepturile și obligațiile Dvs., precum... mai detaliat și motivele pentru care vi se întocmește un Proces-verbal cu privire la contravenție în limba română, care aparent este limba dvs maternă, invocați încălcarea dreptului la un proces echitabil.

Contestația împotriva Deciziei și a Procesului-verbal cu privire la contravenție se depune prin intermediul Agentului constatator, fie fizic, fie prin intermediul oficiului poștal expediind o scrisoare însoțită de aviz de recepție pentru a avea dovada că ați contestat în termen.

Cu respect,
Igor Brinișter

22 декабря 2023