Proces verbal pentru condus noaptea (masina din UK, cu volan in partea dreapta)

13 июля 2017 2280

Vreau sa stiu: am venit din UK cu masina de acolo pe o luna acasa ai am permis englez. Astazi am primit proces verbal la ora 3 de noapte ca nu e permis noaptea de condus, dar tin sa mentionez ca sunt oarecum in trafic international ca planific sa plec inapoi in o luna maxim adica nu se va afla mai mult de 30 de zile masina in MD, si am permis uk si rezidenta acolo, dar politistul mi-a zis ca am rezidenta si aici si nu se aplica dreptul la trafic international, si as vrea sa stiu si eu poate e posibil de facut ceva ... ca e insuportabil sa acumulezi punctele pe permis... dela nimica toata... la vama cand am venit, vamrstul a vazut ca la masina se afla lipitori la fări spefial pentru reflectarea luminii ca sa nu orbesc partea opusa de trafic .... as fi multumit ptr un ajutor ... sau un contact 060987521

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Salut Nicolea,

Defapt, răspunsul este simplu, legislația noastră nu permite conducerea automobilelor cu volanul în dreapta pe timp de noapte, dvs având dreptul și permisiunea numai pe timp de zi.
Cauza este "siguranta traficului rutier" pentru ca noaptea farurile acestor masini pot orbi soferii care vin din sens opus.
Regulamentul Circulatiei Rutiere... mai detaliat prevede ca masinile cu volanul pe dreapta aflate in traficul international au dreptul sa circule pe drumurile nationale pe timp de zi pana la 180 de zile pe an.

13 июля 2017
Călin Bobeică
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Exceptie fiind doar modificarile certificate corespunzator intru demonstrarea corespunderii pozitionarii farurilor !

18 июля 2017