Proces-verbal precum ca permisul de conducere este nul

30 июля 2023 3

Buna ziua. Am facut permis de conducere (categoria B) la 18 ani. Acum, dupa 12 ani am realizat ca am nevoie si de categoria E. Prin urmare, am facut din nou scoala auto, am luat examenele si am permis provizoriu. Din pacate, nu il aveam asupra mea cand am fost oprit de agentii de patrulare. Acestia au verificat ceva, dupa care mi-au spus ca in baza lor de date permisul meu figureaza ca nul si respectiv am fost sanctionat cu amenda in marime de 1.500 lei. Procesul-verbal a fost intocmit in Chisinau, iar eu am viza de sedere in Calarasi. Cum pot contesta procesul-verbal mentionat? In situatia descrisa, procesul va avea loc in Calarasi sau Chisinau? Multumesc.

Jurist comments 3

Tatiana Scobiola
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua. Dacă autoritatea din care face parte agentul constatator este în Chișinău - atunci va fi examinat în Chișinău.
Contestația împotriva deciziei emise asupra cauzei contravenționale se depune la autoritatea din care face parte agentul constatator, conform competenţei teritoriale, care a examinat cauza. În cel mult 5 zile lucrătoare... mai detaliat de la data depunerii, agentul constatator expediază contestația şi dosarul cauzei contravenționale în instanța de judecată competentă.

31 июля 2023
  • Юрисконсульт

Buna Ion, ești în drept să depui cerere de contestare direct în instanța de judecată din Chișinău, asta e judecătoria Chișinău, sediul Ciocana.

31 июля 2023
Maria Gogu
  • Адвокат-стажер

Bună ziua Domnul Ion, în cadrul procesului verbal de contravenție veți putea vede o rubrica privind numele Agentului Constatator și denumirea autorității pe care o reprezintă, precum și adresa juridică a autorității.
Prin urmare, în temeiul art. 448 alin. (4) Cod Contravențional al R.M., contestația urmează a fi depusă la... mai detaliat acea adresă care a fost scrisă de agentul constatator în cadrul Procesului verbal de contravenție (presupun că în cazul Dvs este Inspectoratul National de Securitate Publica).
Contestația o puteți depune atât în formă electronică cât și fizică, important este să vă încadrați în termenul de contestare de 15 zile din data întocmirii procesului verbal de contravenție.
Succes !

31 июля 2023