Procura auto

27 ноября 2017 1543

Buna ziua. Intrebarea mea este daca sotia poate conduce masina mea in Republica Moldova fara procura. Masina are nr. straine, dar are toate actele: carte verde, vinieta. Am sunat la politia rutiera si cei de acolo ne-au spus ca nu se poate pentru ca e cu numere straine si ca daca e prinsa conducand, masina se sechestreaza. E legal ce zic - inca e nevoie de procura? Va multumesc!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Buna ziua,

Este deajuns să aibă certificatul de înmatriculare a vehiculului plus cele mențioante de dvs fără procură ceea ce legislația nu mai stabilește deja sau nu face o excepție pentru mașinile înmatriculate cu nr. străine.

28 ноября 2017