Procura este valabilă?

7 сентября 2018 44

Spuneți-mi, va rog, daca procura pentru ridicarea cărții de identitate românești, facuta in Republica Moldova, este valabilă si in România.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Cristian Papanaga
  • Адвокат

Olesea,
da, procura autentificată notarial în R.M. este valabilă pe teritoriul României fără a îndeplini careva acțiuni suplimentare.
*******************
Actele care emană de la autorităţile competente sau de la alte instituţii ale uneia dintre Părţile Contractante, precum şi actele sub semnătură privată, cărora acestea le dau dată certă şi le atestă autenticitatea semnăturii,... mai detaliat sunt valabile pe teritoriul celeilalte Părţi Contractante fără vreo altă legalizare. ( Tratatul între România și Republica Moldova privind asistența juridică în materie civilă și penală)

7 сентября 2018