Procura mai are valabilitate?

8 февраля 2018 99

Am procura de la frate pentru a vinde un teren. Termenul nu a expirat, insa el a decedat. Procura mai are valabilitate?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Dna Lucia,
Potrivit vrevederilor art. 255 Cod civil al RM procura nu mai este valabilă în cazul în care a survenit decesul persoanei fizice care a eliberat procura.
http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=325085

Articolul 255. Încetarea valabilităţii procurii
(1) Valabilitatea procurii încetează în cazul:
a) expirării termenului;
... mai detaliat b) anulării de către persoana care a eliberat-o;
c) renunţării persoanei căreia îi este eliberată;
d) dizolvării persoanei juridice care a eliberat procura;
e) dizolvării persoanei juridice căreia îi este eliberată procura;
f) decesului persoanei fizice care a eliberat procura, declarării ei drept incapabilă, limitată în capacitatea de exerciţiu ori dispărută fără de veste;
g) decesului persoanei fizice căreia îi este eliberată procura, declarării ei incapabilă, limitată în capacitatea de exerciţiu sau dispărută fără de veste.
(2) Persoana care a eliberat procura o poate anula în orice moment, iar persoana căreia îi este eliberată procura poate renunţa la ea în orice moment. Orice clauză contrară este nulă.
(3) O dată cu încetarea valabilităţii procurii, încetează valabilitatea procurii de substituire.

8 февраля 2018