Procura pentru mijloc de transport

10 августа 2017 93

Buna ziua. Am si eu o intrebare, si anume ma intereseaza daca este obligatoriu prezentarea unei procuri sau comodat, ofiterului brigazii de patrulare, in urma verificarii actelor mijlocului de transport, asta tinand cont de HG nr. 357, cu privire la aprobarea regulamentului circulatie rutiere, capitolul 2, punctul 10, care este omis, in data de 27.05.17. Solicit aceasta informatie pentru ca unii colaboratori mi-au solicitat un act prin care confirm dreptul de a conduce unitatea de transport, altii nu. Mai mult, la iesirea de pe teritoriul RM, in punctele de trecere, politia de frontiera nu mai solicita aceste acte (procuri, comodate). Va multumesc.

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună Nicolae,

Trebuie să aveți asupra dvs un act de comodat care confirma acordul și dreptul de a conduce automobilul care nu este al dvs, cu atât mai mult să-l prezentați obligatoriu la cererea agentului constator.

11 августа 2017
Grigore Postovanu
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Da .. neaparat trebuie sa aveti un act ce va dreptul sa conduce/ sa va folositi de acest automobil

11 августа 2017