Procura pentru permiterea legalizarii copilului minor in alta tara

19 июля 2022 24

Buna ziua. Am un copil de la un barbat cu care nu am fost casatorita, dar care este inclus in certificatul de nastere al copilului. Acum ma aflu in Belgia si doresc sa-l legalizez aici. La primaria de aici au refuzat sa perfecteze documentele, pentru ca procura pe care o am de la tatal copilului nu este buna. Acum vreau sa stiu cum pot proceda si de care procura anume am nevoie. As vrea sa mai stiu daca o putem face, eu fiind in Belgia si tatal copilului in Moldova.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
E vorba de declarație pentru stabilirea domiciliului permanent al copilului peste hotarele țării. Procura este pentru lucruri (bunuri).
Ce condiții sint solicitate, puteți intreba pe loc, iar tatăl poate sa faca aici declarația și sa o apostileze(daca e cazul) și sa o expedieze in Belgia.

6 августа 2022