Procura pentru un automobil vandut de mine mult timp in urma

6 августа 2018 43

Cum se poate de aflat pe cine este facuta procura pentru automobilul daeo nexia, eu fiind propietarul trecut in certificatul tehnic al masinii? Vin amenzile pe numele meu, desi eu demult nu mai conduc acel automobil.

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
Urmeaza să vă adresați la notarul unde ați întocmit procura pentru a vă fi eliberată o copie, astfel identificînd informația necesară.

În caz că nu puteți gasi persoana, sunteți în drept de a vă adresa la poliție pentru a da în căutare automobilul, dar sigur menționați toată informația.

7 августа 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Faptul ca Dvs anterior ati eliberat o procura, NU presupune ca ati instrainat automobilul.
Deci, din punct de vedere juridic, acel automobil constinua sa fie al Dvs si in prezent.
Daca si persoana careia i-ati eliberat procura, a eliberat si ea, la randul ei alta procura - atunci lucrurile se complica.
Ar trebui... mai detaliat sa gasiti prima persoana careia i-ati eliberat procura, pentru ca sa va spuna cui i-a "dat" mai departe masina.
Insa, chiar daca gasiti posesorul automobilului - acest fapt nu rezolva, de fapt, nimic. Or, amenzile au fost expediate corect la adresa Dvs, fiind proprietarul bunului, astfel incat se prezuma pana la proba contrara ca Dvs ati comis acele contraventii.
De aceea, Dvs trebuie sa transmiteti o declaratie la adresa agentului constatator indicata in procesul-verbal, in termen de 10 zile de cand le-ati receptionat, in care sa indicati numele, prenumele si adresa posesorului masinii (adica persoana careia Dvs i-ati eliberat procura) ! - vedeti art. 443prim din Codul Contraventional
Totodata, ar trebui sa va adresati la Politia rutiera (departamentul inregistrare) pentru a va radia dreptul de proprietate asupra acelui automobil, asa incat sa nu mai apara asa situatii pe viitor.
Nu vindeti si nu procurati automobile in baza de procura! Unicul act juridic care trebuie intocmit in aceste cazuri este Contract de vanzare-cumparare, preferabil autentificat notarial.
Succes!

7 августа 2018