Procura si declaratie din partea unui parinte catre celalalt

18 марта 2019 51

Buna ziua! Am un copil de 1 an, e scris in familia tatalui, nu am fost casatoriti si nici nu locuim impreuna. Acum pleaca peste hotare si vrea sa imi faca procura! Eu vreau sa fac pasaportul biometric al copilului, sa depunem pentru cetatenie romana si sa plecam pe un timp peste hotare. Va fi suficienta o procura pentru cele enumerate mai sus sau e necesar cate o procura aparte? Daca da, cum se numesc si unde trebuie facute? Care e termenul maximal al unei procuri ca sa nu fie nula?

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Urmează să vă prezentați la un notar cu tatăl copilului unde veți încheia o procură generală (acest tip de procură se eliberează, de regulă, de o persoană care pleacă pe o perioadă îndelungată) unde vor fi indicate toate împuternicirele care vi le oferă tatăl copilului, totodată puteți ulterior să... mai detaliat întocmiți și o declarație de către tatăl copilului prin care acesta își exprimă acordul ca dvs să plecați cu copilul peste hotarele țării pe o perioadă mai îndelungată.

19 марта 2019

Multumesc!!!

19 марта 2019