Procurarea unei case cand vanzatorul se afla peste hotare

17 апреля 2020 75

Buna ziua. Vrem sa procuram o casa prin credit ipotecar. Intrebarea este: putem sa efectuam procedura de vanzare-cumparare la notar prin semnarea contractelor cu semnatura electronica, ulterior sa transferam banii din contul bancii noastre in contul lor in baza contractului vizat de catre notar? Sau daca sunt alte posibilitati pentru a evita deplasarea vanzatorilor in Moldova, va rugam sa ne scrieti. Multumim anticipat pentru raspuns.

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
  • Юрисконсульт

Bună ziua Olga,

Sigur, Dvs puteți folosi semnătura electronică însă cu respectarea tuturor regulilor de utilizare. La fel, trebuie să țineți cont de faptul că există mai multe tipuri de semnături electronice:

a) semnătura electronică simplă;
b) semnătura electronică avansată necalificată;
... mai detaliat c) semnătura electronică avansată calificată.

Semnătura electronică avansată calificată este cea mai securizată din toate și cred că o să fie aplicabilă situații descrise de Dvs.

Iată care este regimul juridic al semnăturii electronice calificate avansate:

Semnătura electronică avansată calificată are aceeaşi valoare juridică ca şi semnătura olografă. Documentul electronic semnat cu semnătură electronică avansată calificată este asimilat, după efectele sale, cu documentul analog pe suport de hîrtie, semnat cu semnătură olografă. În cazul în care, conform legislaţiei, se cere ca documentul să fie perfectat sau prezentat pe suport de hîrtie şi semnat cu semnătură olografă, documentul electronic se consideră a fi corespunzător acestei cerinţe. În cazul în care, conform legislaţiei, se cere ca documentul pe suport de hîrtie să fie autentificat cu ştampilă, documentul electronic se consideră a fi corespunzător acestei cerinţe.

18 апреля 2020
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Nu veti putea incheia contractul de vanzare-cumparare la distanta, cu aplicarea semnaturii electronice (atit a vanzatorului sau a cumparatorului).
Notarul trebuie sa va verifice identitatea si capacitatea juridica (trebuie sa fiti prezenti fizic - ambele parti).
Document semnat electronic nu poate fi in cazul actelor ce se autentifica... mai detaliat notarial.
Actul notarial se semneaza in fata notarului de catre parti.
Solutia este ca vanzatorii sa imputerniceasca o alta persoana, prin procura, cu dreptul de a vinde bunul din numele lor.
Procura se poate face la un notar din tara unde se afla vanzatorii sau la consulatul/ambasada Moldovei din tara respectiva.
Persoana imputernicita nu trebuie sa fie prezenta cind se face procura.

18 апреля 2020