Procuratura ancheteaza cauza penla "permis de conducere fals” deja de 2 luni nici un raspuns, ce se poate de facut?

24 января 2018 51

A fost pornita o ancheta pe cazul de falsificare a permisului de conducere, deja de 2 luni cazul se taraganeaza. A fost ridicat permisul, nu am fost chemata pina in ziua de astazi sa depun marturii. De la I.S Registru a venit raspuns oficial precum ca eu sunt proprietarul permisului. Am schimbat prenumele in buletin in luna octombrie, insa permisul are numar de inregistrare serie conform prevederilor legale. Cum sa procedez?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua,
În acest caz este posibil ca procurorul să fi dispus efectuarea unei expertize, însă trebuia să vă cheme și informeze sub semnătură și să vă acorde posibilitatea de a acorda întrebări expertului.
De asemenea, este posibil ca procurorul care are în gestiune cauza Dvs. să fi uitat de acest dosar... mai detaliat și acesta se prăfuiește sau volumul de lucru este mari și nu a ajuns încă rândul acestui dosar, se mai întâmplă și asemenea cazuri.
Dacă Dvs. ați obținut permisul de conducere cu respectarea strictă a tuturor procedurilor și prevederilor legale și sunteți încrezută 1000% că nu ați comis un fals în acte, puteți depune o cerere adresată Oficiului procurorului care gestionează cauza Dvs. și solicitați eliberarea permisului de conducere, iar dacă aveți vreo calitate procesuală solicitați scoaterea de sub urmărire penală, încetarea și clasarea cauzei pe motivul lipsei a careva elemente constitutive ale infracțiunii în acțiunile Dvs., dacă informația oferită de Agenția Servicii Puliblice (în trecut ÎS„CRIS „Regristru”) confirmă că permisul este autentic.

24 января 2018