Program de vizite copil

12 февраля 2020 235

Buna ziua. Întreb pentru sora mea. Are un copil de 4 ani. Tatăl a venit cu o cerere la direcția protectia copilului sa i se facă program de vizite. El nu plătește pensie alimentară, nu contribuie cu nimic. Întrebarea este ce risca mama copilul daca nu respecta programul ? Când s-a făcut graficul, i s-a spus tatălui că dacă nu se respectă graficul, să cheme politia. Ce are poliția cu toată această situatie? Sunt diferite situații în viața, copilul poate fi răcit, sau poate doarme la ora aceea. Mulțumesc anticipat!

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Tudor, bună ziua!

Ambii părinți au drepturi și obligații egale în raport cu propriii lor copii.
Neplata pensiei de întreținere de către tată nu presupune instantaneu că acesta o face intenționat ș cu atât mai mult nu constituie temei de a șantaja tatăl cu graficul de vizite.
Cunoaștem foarte bine cum mamele manipulează... mai detaliat și folosesc copilul ca o armă împotriva taților în cazul în care aceștia nu-și onorează obligația de plată a pensiei de întreținere.
NU ESTE CAZUL SĂ SPECULAȚI CU SITUAȚII DE GENUL COPILUL ESTE RĂCIT SAU HAINELE AU FOST SPĂLATE ȘI ALTELE NU ARE.

Într-adevăr, în cazul în care mama copilului nu respectă graficul de vizite al copilului, tatăl are dreptul să apeleze Poliția, iar aceasta va fi atrasă la răspundere contravențională de fiecare dată când nu respectă graficul de vizite.
În cazul de față este de competența Poliție să constate și atragă la răspundere contravențională persoana pentru acest tip de contravenție.

Sper ca sora Dvs să nu recurgă la folosirea copilului în calitate de instrument pentru a se răzbuna, indiferent de faptul dacă tatăl își respectă sau nu obligațiile sale; dânsa este mai presus decât aceasta, este mamă.

Succes.

16 июня 2020