Proprietatea privata

8 сентября 2017 471

Buna ziua. Urmatoarea situatie: la sat (mai rar la oras), o persoana intra in ograda care nu este incuiata si nici nu are sonerie la poarta, pentru a chema proprietarul (indiferent de necesitatea aparuta). Persoana nicidecum nu intra in casa respectiva, maxim verifica poate este o sonerie la usa casei, sau bate in usa/fereastra. In cazul in care apare proprietarul si o cere, persoana respectiva paraseste imediat ograda data.
In acest caz se incalca dreptul la proprietate privata sau oricare alt drept protejat de legislatie?

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Buna ziua!

Atunci cand ati intrat in ograda respectiva, fara a avea vreun drept in acest sens, automat ati incalcat dreptul la inviolabilitatea domiciliului. Ograda privata, in sensul pct.11 art.6 din Codul de procedura penala, precum si al Conventiei Europene pentru apararea drepturilor omului si a libertatilor fundamentale (CEDO) constituie, la... mai detaliat fel, domiciliu.

In aceste conditii, in privinta unei atare persoane poate fi intentat chiar un dosar penal in baza art.179 Cod penal, pentru fapta de violare de domiciliu, sub forma patrunderii ilegale in domiciliul persoanei in lipsa consimtamintului acesteia. Parasirea domiciliului (ograzii private) la cererea proprietarului/posesorului acestuia nu are relevanta la aprecierea celor comise ca fiind violare de domiciliu. Or, patrunderea in domiciliu, ab initio, a fost ilegala.

8 сентября 2017
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Cu titlu de adăugare la răspunsul domnului Stanislav,

Persoana nu poate fi trasă la răspundere doar în cazul în care demonstreaza că în relațiile de vecinătate cu proprietarul sau de delcredere, această acțiune era practicată în mod normal iar proprietarul nu avea nici o obiecție față de persoana care... mai detaliat intra în ograda pentru a chema proprietarul, sancțiunea urmând doar după ce proprietarul în urma unor circumstanțe, interzicea deja acest fapt iar persoana abuza și încalcă în continuare dreptul de proprietate sau nu existau astfel de relații intre persoane.

8 сентября 2017