Provenienta banilor

20 июня 2023 36

Buna ziua. Pentru procurarea unui imobil, am nevoie de vreun act oficial pentru a demonstra la notar provinienta banilor? Sunt suficiente foile de salariu si contractul de munca de peste hotare?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Tatiana Scobiola
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună, dl Vasile!
Vă prezint lista actelor confirmative:
Cumpărătorul, la Notar, va prezenta unul sau mai multe acte indicate mai jos care vor confirma legalitatea banilor pentru procurarea unui bun imobil:

Contract de muncă din RM + Certificat de salariu
Contract de muncă de peste hotare + Certificat de confirmare a... mai detaliat salariului/veniturilor, Extras din conturi bancare, Copiile dispoziţiilor de transfer bancar / declarația de introducere a mijloacelor bănești pe cale terestră de la Serviciul Vamal
Certificat de la FISC cu privire la veniturile obținute în ultima perioadă
Contract de Donație autentificat la Notar
Contract de împrumut + Sursa mijloacelor bănești din partea celui care oferă împrumutul
Certificate de primire a dividendelor de la întreprinderi sau societăți comerciale
Contract de credit (credite ipotecare / credite de consum)
Contract de vanzare-cumpărare a bun imobil.

Respectiv e posibil să indicați actele menționate de Dvs.

21 июня 2023