Raportarea donatiilor

10 августа 2017 36

Buna ziua. Urmeaza sa primesc o donatie de la o entitate juridica din afara tarii. Trebuie sa raportez acesta suma la FISC, tinand cond ca e o sursa neimpozitabila care nu se declara? Dar daca nu se declara, de unde va sti organul fiscal ca e donatie? Entitatea juridica in cauza trebuie sa mentioneze ceva in detalii transferului? (de exemplu sa ataseze contractul de donatie)?
Vreau sa stiu care este procedura corecta de raportare la serviciul fiscal. Va multumesc.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
  • Юрисконсульт
  • Иные правонарушения

Bună ziua.
Desigur că entitatea juridică v-a menționa la ribrica detaliile transferului că se face cu titlul de donație, indicând că trasferul se efectuază în baza contractului de donație nr. .... din data...... încheiat între .......
Astfel, în cazul că vor apărea careva întrebări de la persoanele vizate de FISC va trebui... mai detaliat să le prezentați acest contract si actul de trasfer.
Mult succes!!!

12 августа 2017