Расписка об отказе от доли имущества

17 декабря 2019 21

Здравствуйте! Может ли дочь написать расписку о том что она отказывается от своей доли в квартире матери после смерти матери ?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Fiica poate renunța să moștenească cota ce urma să îi revină după decesul mamei. Acest fapt ar face prin declarație la notar, după decesul persoanei, or, pină la decesul acesteia, ea nu de consideră moștenitor cu acte în regulă.
Dacă fiica este și coproprietar in apartament, ea poate înstrăina cota parte... mai detaliat din imobil.

17 декабря 2019