Răspunderea copiilor minori pentru acte de huliganism

27 декабря 2023 3

Bună ziua. Copiii minori (14-15 ani) pot fi trași la răspundere pentru fapte de huliganism? Mai exact, aceștia au aruncat cu pietre/petarde în acoperișul casei, după care au trimis mesaje cu amenințări pe telefon. Ulterior, ei au șters mesajele menționate. Sectoristul a zis că nu pot fi trași la răspundere. Bunica unuia din adolescenții în cauză lucrează în aceeași încăpere cu sectoristul și presupun că s-au înțeles să nu le facă nimic. Se poate scrie plângere pe sectorist?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
  • Юрисконсульт

Buna Irina, DVS sunteți în drept să depuneți plângere ld poliție pe minori, vor fi trași la răspundere părinții minorilor conform Codului contavențional Articolul 354. Huliganismul nu prea grav

Huliganismul nu prea grav, adică acostarea jignitoare în locuri publice a persoanei fizice, alte acţiuni similare ce tulbură ordinea publică şi... mai detaliat liniştea persoanei fizice,

se sancţionează cu amendă de la 6 la 30 de unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 20 la 60 de ore.

27 декабря 2023