Reangajare după condamnare

26 февраля 2024 3

Bună ziua! O persoană condamnată în temeiul art. 264 alin. (1) din Codul Penal poate fi reangajată în organele MAI?

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Buna Nadejda, eu am să fiu categoric, nu. Deoarece cazierul juridic e pătat. el o să trebuiască să prezine un așa document, la reangajare în MAI, cum faci rost de un așa document curat, foc.

26 февраля 2024
Iulia Ghețivu
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua, verificați dacă pentru funcția la care candidați, este posibil cu antecedente penale stinse.
Dacă încă aveți antecedent penal în cazier judiciar, sunteți în drept de a solicita anularea antecedentele penale până la expirarea termenelor de stingere a acestora, context în care veți fi exlus și de la evidența (dacă... mai detaliat întruniți condițiile legale).
Totodată, există situații când se consideră ca neavînd antecedente penale.
Pentru detalii mă puteți apela la nr. 069940453.

26 февраля 2024