Recunoasterea diplomei

1 августа 2017 24

Buna ziua. Intentionez sa ma angajez in Rusia in baza dilpomei obtinute in Republica Moldova (USM).Spuneti-mi va rog daca este posibil acest lucru, e suficienta doar traducerea diplomei sau ar trebui sa fac vreo echivalare de diploma. Are statul nostru vreun acord cu Rusia in aceasta privinta? Va multumesc anticipat!

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Юрисконсульт

Bună ziua!

Da, există TRATAT Nr. 1993
din 25.02.1993
ÎNTRE REPUBLICA MOLDOVA ŞI FEDERAŢIA RUSĂ
CU PRIVIRE LA ASISTENŢA JURIDICĂ ŞI RAPORTURILE
JURIDICE ÎN MATERIE CIVILĂ, FAMILIALĂ ŞI PENALĂ*

Dar necesitatea echivalării diplomei de studii depinde de cerințele angajatorului de acolo. Așadar, este necesar să discutați cu el.

Succese!

23 августа 2017