Recuperarea automobilului retras ca dovadă fizică după accident

8 апреля 2017 17

Bună ziua! Vă rog respectuos să-mi explicați: cum să-mi recuperez automobilul accidentat și retras ca dovadă fizică? Vinovatul am fost eu. Am achitat integral toate pagubele materiale și morale. Am primit de la partea vătămată declarație privind lipsa pretentiilor materiale și morale.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Alexandr Tuceac
  • Адвокат

Lidia,

adresati la instanta de judecata respectiva. Art 145 din Codul de procedura civila prevede ca după ce hotărîrea judecătorească rămîne irevocabilă, probele materiale (inclusiv valorile valutare) se restituie persoanelor care le-au prezentat ori se remit celor cărora instanţa le-a declarat dreptul asupra lor, ori se comercializează în modul stabilit... mai detaliat de instanţă. Obiectele care, potrivit legii, nu se pot afla în posesiunea persoanelor fizice se remit persoanelor juridice respective. În unele cazuri, probele materiale, după ce sînt examinate de instanţa judecătorească, se restituie, la cerere, persoanelor care le-au prezentat, chiar înainte de terminarea procesului, dacă aprobarea cererii nu creează impedimente în soluţionarea pricinii. Referitor la distribuirea probelor materiale înainte de adoptarea hotărîrii, instanţa judecătorească emite o încheiere, care nu poate fi atacată cu recurs.

12 апреля 2017